Aktualności z życia Stowarzyszenia
oraz
z życia Piotrowskich ze Strachociny i ich bliskich
28 lipca zmarła w Gdańsku, Elżbieta Piotrowska-Błaszczycha,
żona piszącego te słowa, moja kochana Elżuńka.
Była dla mnie wszystkim.
Chorowała już od dawna, lecz do ostatnich dni życia nie dawała się chorobie.
Jeszcze w maju chodziliśmy pieszo nad morze, do Jelitkowa (3 km w jedną stronę).
Z początkiem czerwca ukazał się trzydziesty pierwszy numer „Sztafety pokoleń” (2023/1). A w nim, jak zwykle, aktualności z życia Stowarzyszenia i z życia Piotrowskich ze Strachociny oraz ich bliskich.
Jak mniemamy, ozdobą numeru jest kolejny odcinek "Z dziejów królewskiej wsi Strachocina". Tym razem autor, Władysław Piotrowski-Błaszczycha opowiada o strachockiej kopalni gazu ziemnego, a ściślej o symbiozie kopalni ze wsią.
Numer jest oczywiście dostępny w naszej witrynie.
Z początkiem grudnia ukazał się kolejny, trzydziesty numer „Sztafety pokoleń” (2022/2). A w nim aktualności z życia Stowarzyszenia i z życia Piotrowskich ze Strachociny i ich bliskich. Nie tylko współczesne ale także historyczne.
Jest dostępny oczywiście także w naszej witrynie.
Zakończono II etap budowy "Centrum Kultury i Tradycji Regionalnej w Strachocinie na terenie Gminy Sanok".
Centrum powstaje na bazie strachockiej Regionalnej Izby Pamięci, działa św. pam. Stanisława Berbeć-Piotrowskiego.
Wykonano prace budowlane, w tym radykalną przebudowę wnętrza budynków, instalacje - centralnego ogrzewania, sanitarną i elektryczną, stolarkę, ślusarkę drzwiową i okienną itp. Zagospodarowano także teren wokół obiektu. Jednak na inaugurację Centrum trzeba będzie jeszcze poczekać.
Pod koniec maja ukazał się kolejny, dwudziesty dziewiąty numer „Sztafety pokoleń” (2022/1).
Jest dostępny oczywiście także w naszej witrynie.
W dniach 19 marca i 28 maja w Bohonikach obradował Nadzwyczajny Zjazd Delegatów Związku Tatarów RP. Członkiem tej najwyższej władzy Związku jest "nasz człowiek", Tadeusz Piotrowski-Błaszczycha.
19 i 14 marca w sanockich ZS 1 i ZS 5 odbyły się konkursy kulinarne z udziałem młodzieży z powiatu sanockiego.
I miejsce w kategorii „Kuchnia polska” zdobyły „Placuszki ziemniaczane pikantne z sosem przyprawowym” w wykonaniu uczennic Pauliny Cecuły i Emilii Rodzinki, uczennic Szkoły Podstawowej w Strachocinie.
Nasze gratulacje!
Przepis można znaleźć w
witrynie "Tygodnika Sanockiego".
Z końcem ubiegłego (2021) roku do Urzędu Gminy Sanok (Gminy Wiejskiej Sanok, używane są obydwie nazwy) wpłynęły wnioski o odłączenie od Gminy sołectw: Dębna, Dobra, Mrzygłód, Tyrawa Solna, Lalin, Pakoszówka i Strachocina. Cztery pierwsze utworzyłyby Gminę Mrzygłód, trzy pozostałe Gminę Strachocina.
W dniu 24 lutego br. pełnomocnicy tych sołectw Janusz Cecuła i Stanisław Zygadlewicz złożyli w urzędzie Gminy Sanok zebrane pod wnioskami podpisy ich mieszkańców.
Jeszcze nie wiadomo czy ten plan się powiedzie. Dla Strachociny (oczywiście także dla Lalina i Pakoszówki) znaczyłoby to mniej więcej tyle co przekształcenie (odrobinę przesadźmy, ale tylko odrobinę) w krainę mlekiem i miodem płynącą.
Chodzi oczywiście o słynny węzeł gazowy Strachocina, arcyważny element systemu krajowej i międzynarodowej dystrybucji gazu ziemnego.
Niestety dla Gminy Sanok znaczyłoby to utratę kury znoszącej złote jajka. Jej władze z pewnością zrobią wszystko by do tego nie doszło.
Trzymajmy kciuki za tym by naszym strachockim krewniakom („starzy” mieszkańcy Strachociny, praktycznie wszyscy, albo prawie wszyscy, są naszymi krewniakami) udało się pomyślnie zrealizować ich plan.
6 lutego (2022) na „Strachoczance” rozegrano Mistrzostwa Polski Wschodniej w skokach narciarskich.
Obserwowało je aż 200 kibiców (gdzie oni się pomieścili!).
Zawody znowu wygrał Dawid Kaszuba (skoczył 31m i 32,5m, zatem, jak rozumiemy, poprawił o 1,5m swój zeszłoroczny rekord "Strachoczanki"). Miejsca 2. oraz 3. zajęli Mateusz Kulpa i Przemysław Daszyk (Strachoczanin).
Bardzo dobrej jakości, bardzo profesjonalnie zrobiony film z tych zawodów jest na YouTube.
Więcej amatorskich video, informacji i fotografii można znaleźć na
facebooku „Strachoczanki".
Ukazał się kolejny, dwudziesty ósmy numer „Sztafety pokoleń”.
Jest dostępny oczywiście także w naszej witrynie.
Naszemu "Górnikowi" tym razem idzie nienajlepiej.
W swojej grupie Krosno I, piłkarskiej klasy A, na półmetku rozgrywek (koniec listopada),
zajmuje 6 miejsce (na 14 zespołów).
Co prawda wyprzedza Brzozów, Zarszyn, Zagórz i odwiecznego rywala Orła Bażanówkę, co prawda cieszy
3:0 w meczu z tym ostatnim, ale czołówka grupy (Bukowianka Bukowsko i Sanovia Lesko) już mocno "Górnikowi" uciekła. Raczej nie ma szans na ich dogonienie. Jednak nie grozi mu także spadek. Ma sporą przewagę punktową nad grupą nim zagrożoną.
Jesienne „posiedzenie” Zarządu Stowarzyszenia znowu miało charakter korespondencyjny. Dyskutowano, wymieniano informacje pocztą mailową. Głównie na temat pandemii. Niewątpliwie to ona przyczyniła się do wyjątkowo dużej ilości członków Stowarzyszenia, którzy „odeszli” od nas na zawsze. Może przyczyną ich śmierci nie był bezpośrednio koronawirus ale z pewnością sytuacja z ochroną zdrowia w jakiej znalazł się cały kraj w związku z nim.
Poruszano, tradycyjnie już, i inne tematy, m.in. biuletyn Stowarzyszenia „Sztafetę”, jego linię programową, oraz naszą stronę internetową.
Najbardziej z nas wszystkich angażujący się w przypominanie naszych tatarskich korzeni, Tadeusz Błaszczycha-Piotrowski wziął udział w cyklicznej naukowej konferencji, "XXIII Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich", która odbyła się w Białymstoku, w dniach 20-21 sierpnia. Wygłosił tam referat na temat najstarszego tatarskiego osadnictwa w Wielkim Księstwie Litewskim pt.
"Litwini honorują swoich Tatarów, dlaczego akurat w roku 2021?" (tytuł nawiązuje do obchodzonego obecnie Roku Historii i Kultury Tatarów Litewskich). Artykuł znajdzie się w publikacji pokonferencyjnej.
Kwartalnik "Przegląd Tatarski", nr 4 (52)/2021, str. 17." opublikował jeszcze inny artykuł Tadeusza Błaszczycha-Piotrowskiego
"30 lat temu Republika Tatarstan próbowała wybić się na niepodległość" (pod tytułem "Tatarstanu próby niepodległości", redakcja uznała oryginalny tytuł za zbyt długi).
Obydwa artykuły wstawiliśmy do naszej witryny (trzeba "kliknąć" na tytuł).
"Regularny" IV Zjazd Błaszczychów, ten przesunięty w lecie ubiegłego roku (wzorem wielu innych imprez, w tym Mistrzostw Europy i Igrzysk Olimpijskich) na rok 2021, rzecz jasna nie odbył się.
Dobrze, że, dzięki stanowczości Władysława, doszło wtedy, w lipcu 2020, do zjazdu "kadłubowego" (a może źle? gdyby go nie było może nie uznalibyśmy sprawy "za odfajkowaną"?).
Twórca naszego ruchu Potomków Stefana Piotrowskiego ze Strachociny, Władysław, 50 lat temu pojął za żonę Teresę "Inę". W maju, w Gdańsku, gdzie oboje wówczas studiowali, zawarli ślub cywilny, zaś w lipcu, w rodzinnym dla panny młodej Kasparusie na Kociewiu, ślub kościelny.
Zakończyły się rozgrywki piłkarskiej klasy A.
Zwycięzcą grupy Krosno I już wcześniej zostały Wiki Sanok.
Ostatnie zaległe mecze odwołane na wiosnę z powodu zagrożenia epidemicznego zostały rozegrane 10 lipca.
Górnik przegrał (u siebie) z LKS Płowce/Stróże Małe 0:1 i wobec wygranej Bukowianki z Remixem Niebieszczany 5:1. utracił na rzecz Bukowszczan zajmowane do 10 lipca drugie miejsce.
W trakcie rozgrywek Górnik ze zwycięską Wiki wygrał na wyjeździe 2:1 i zremisował u siebie 2:2. Fatalnie mu szło z Bukowianką. Przegrał dwukrotnie: u siebie 3:4, na wyjeździe 0:3.
Na początku czerwca ukazał się kolejny, dwudziesty siódmy numer biuletynu naszego Stowarzyszenia "Sztafeta pokoleń", dostępny oczywiście także w naszej witrynie.
6 marca 2021 w Oddziale Północno-Zachodnim Związku Tatarów RP z siedzibą w Gdańsku odbyły się wybory wiceprzewodniczącego Oddziału. Wybrano na to stanowisko naszego kolegę, członka Stowarzyszenia Piotrowskich ze Strachociny Tadeusza Błaszczychę-Piotrowskiego
Gratulujemy i życzymy sukcesów tak jemu jak i Związkowi.
Przy obfitych tej zimy opadach śniegu największa w Polsce
amatorska skocznia narciarska "Strachoczanka" przeżywała wielkie dni. Ba! Ze Strachociny dochodzą nas wieści (pewno przesadzone), że mieli tam "klęskę urodzaju", w pewnym momencie tak skocznę i parking zasypało, że przez jakiś czas nie można było skakać!
Główna impreza odbyła się 31 stycznia, była transmitowana on line w Internecie przez fejsbuk skoczni. Padł nowy rekord skoczni - 31 m. Ustanowił go Dawid Kaszuba.
Na początku grudnia ukazał się kolejny, dwudziesty szósty numer biuletynu naszego Stowarzyszenia "Sztafeta pokoleń", dostępny oczywiście także w naszej witrynie.
W listopadzie (2020) w Polsce (i na całym świecie) nadal pandemia COVID-19.
Tzw. "druga fala". Znacznie sroższa od tej pierwszej, wiosennej.
Na szczęście nikt z Błaszczychów nie przechodzi choroby ciężko, a tym bardziej z jakimiś groźnymi powikłaniami.
Żyjemy.
KOVID-19 KOVIDEM-19 ale życie toczy się dalej. Między innymi życie sportowe.
11 listopada zakończyła się jesienna runda rozgrywek piłkarskiej klasy A sezonu 2020/2021.
Strachocki "Górnik" wypadł w niej bardzo dobrze. Zajmuje 2. miejsce ze stratą jednego punktu do lidera, "Wiki" Sanok, z którym Strachoczanie wygrali na wyjeździe 2:1.
Zdaniem obserwatorów wynik "Górnika" jest poniżej jego możliwości i po rundzie wiosennej powinno być znacznie lepiej.
"Suche" wyniki rozgrywek podaje portal http://www.90minut.pl. O tym co się działo można się dowiedzieć z relacji na fejsbuku Strachoczan.
Już w maju przenieśliśmy na rok 2021 (wzorem wielu innych imprez, w tym Mistrzostw Europy i Igrzysk Olimpijskich) IV Zjazd Błaszczychów, termin zwołania którego przypada na rok 2020. Jednak Władysław Błaszczycha-Piotrowski, inicjator tych zjazdów i twórca całego naszego ruch integrującego Piotrowskich ze Strachociny, zadecydował że jakiś choćby skromny zjazd musi koniecznie mieć miejsce już w tym roku. No i doprowadził do tego.
Ów IV ("kadłubowy") Zjazd Rodzinny Błaszczychów odbył się w Gdańsku-Osowej 19 sierpnia 2020. Udział w nim wzięli wszyscy "gdańscy" Błaszczycha-Piotrowscy (zaliczamy do nich nadal mieszkającą od roku w Warszawie rodzinę Jarosława i Magdaleny) oraz
Ania Dąbrowska z Kielc i Monika Drak z Krakowa.
W drugiej, decydującej turze wyborów prezydenckich
12 lipca Strachoczanie
poparli dotychczasowego prezydenta Andrzeja Dudę.
Otrzymał on w Strachocinie 571 głosów, tj. 88,94% (przy frekwencji 72,58%).
Na Rafała Trzaskowskiego w Strachocinie głosowało 71 osób,
co dało mu wynik 11,06%.
Trochę inaczej było w całej gminie Sanok (Andrzej Duda - 66,35%, Rafał Trzaskowski - 33,65%).
W całym kraju Andrzej Duda otrzymał 51,03% głosów i został Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej na kadencję 2020-2025.
Ukazał się dwudziesty piąty, jubileuszowy numer biuletynu naszego Stowarzyszenia "Sztafeta pokoleń".
Jak zwykle zawiera wiele ciekawych materiałów. Znowu polecamy kolejny (VI już) odcinek "Z dziejów królewskiej wsi Strachocina" pióra redaktora całości biuletynu, Władysława Piotrowskiego-Błaszczychy.
Tu niesposób nie podkreślić tego, że owe 25 numerów "Sztafety pokoleń", ta istna kopalnia wiedzy o Rodzinie, Strachocinie i regionie, o ich dziejach i współczesności to efekt systematycznej, tytanicznej pracy Władysława.
Wielkie dzięki!
Także w imieniu potomnych.
Bo jak najprawdziwsze jest to co mówi znane powiedzenie: Tak naprawdę istnieją tylko dwie rzeczy które można dać swoim dzieciom: skrzydła i korzenie.
A "Sztafeta pokoleń" daje naszym potomnym właśnie korzenie.
Jubileuszowy, dwudziesty piąty numer jest już oczywiście "dostępny także w naszej witrynie.
W Polsce, podobnie jak wszędzie na całej Ziemi mamy epidemię grypy COVID-19, zwanej też "grypą chińską" albo po prostu epidemią (pandemią) koronawirusa.
Wszystko inne zeszło na dalszy plan.
Obowiązuje nakaz samoizolacji, z domów można wychodzić tylko w ważnych sprawach życiowych.
Jednak życie publiczne nie całkiem zamarło, nie tyle zamarło ile przeniosło się do "wirtualu".
Między innymi członkowie rodziny Piotrowskich-Błaszczychów korzystający ze smarfonowego oprogramowania "What's up" założyli grupę dyskusyjną "Błaszczychy", pozostają w stałej łączności i codziennie wymieniają poglądy. Na ogół na temat epidemii, jej przebiegu i spodziewanych skutków.
Ale oczywiście nie tylko.
Ważnym tematem tych "rozmów" jest IV Zjad Błaszczychów, który powinien odbyć się w tym roku. Planowaliśmy zorganizować go w Sanoku lub w jego okolicy. Mowa była o konkretnych lokalizacjach i konkretnych (letnich) terminach. Niestety nic z tego nie wyszło.
Przeszkodziła pandemia i wzorem wielu innych imprez (w tym Mistrzostw Europy i Igrzysk Olimpijskich) postanowiliśmy przenieść Zjazd na rok przyszły.
Rozgrywki piłkarskiej klasy A Krosno I miały się rozpocząć 28 marca. "Górnik" Strachocina miał grać (na wyjeździe) z "Szarotką"
Nowosielce. Rzecz jasna meczu nie było - jest epidemia koronawirusa.
Po meczach rozegranych w ubiegłym roku "Górnik zajmuje 2 miejsce, ze stratą 7 punktów do "Szarotki" Uherce (z którą jesienią wygrał u siebie 2:1.
Nie wiadomo co będzie dalej. Nikt na świecie tego nie wie.
1 marca finałowym meczem o pierwsze miejsce zakończyła się XXVI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych - Śląsk 2020. W tym finałowym meczu zmierzyły się ze sobą UKS (Uczniowski Klub Hokejowy) Niedźwiadki Sanok i MKS Sokoły Toruń. Sanockie Niedźwiadki mecz przegrały (2:3) ale awansując do finału wywalczyły wicemistrzostwo Olimpiady.
Po drodze do finału Sanoczanie pokonali renomowane zespoły UKH Unia Oświęcim (3:2), MOSM Tychy (3:2), MMKS Podhale Nowy Targ (4:3, po dogrywce), w fazie grupowej także późniejszego zwycięzcę Olimpiady MKS Sokoły Toruń (5:3).
W sezonie 2018/2019 Niedźwiadki wygrały rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów Starszych (CLJA) i stąd w sezonie 2019/2020 (po zmianie regulaminu rozgrywek) grały w I lidze (seniorów!).
Zajęły w niej 4 miejsce.
Do występów w CLJA klub wysłał młodszy zespół - UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok U20 (JR). Po rozegraniu (8 marca) 10 kolejki rozgrywek Sanoczanie zajmują tam 1. miejsce wyraźnie szykując się do powtórzenia zeszłorocznego sukcesu. Przeszkodziła epidemia koronawirusa - rozgrywki zostały przerwane, nikt nie wie na jak długo.
Zaczął się marzec a w rubryce "Wydarzenia" facebookowej witryny skoczni "Strachoczanka" w Strachocinie ciągle widnieje komunikat: "Strona Skocznia "Strachoczanka" w Strachocinie nie ma żadnych zbliżających się wydarzeń.".
Na to że to się zmieni nie ma co liczyć.
Smutne.
29 lutego wygranym 5:1 meczem z HK Bardejov zakończyli sezon hokeiści UKS MOSiR Sanok.
Po sezonie podstawowym
Sanoczanie zajmowali 3 miejsce w grupie WSCHÓD słowackiej 2. ligi hokejowej (liczącej w tym sezonie 9 drużyn).
Pierwsze miejsce wywalczyła HKM Rimavská Sobota, drugie HC 19 Humenné, czwarte HK Bardejov.
Te cztery zespoły (w tym UKS MOSiR Sanok) awansowały do półfinału rozgrywek PlayOff. Sanoczanie przegrali w nim z HC 19 Humenné i stąd
o zachowanie 3 miejsca z sezonu podstawowego grali z HK Bardejov (który swój półfinał przegrał z HKM Rimavská Sobota). Sanoczanie nie dali rywalom żadnych szans trzykrotnie gładko wygrywając, ostatni raz właśnie 29 lutego w Bardejowie 5:1.
Półfinałowy pogromca Sanoczan HC 19 Humenné rozprawił się z zajmującą po sezonie podstawowym 1. miejsce HKM Rimavską Sobotą i odebrał Sobocianom złoto.
Kolejnym etapem PlayOffu miały być mecze zwycięzców grup ZACHÓD (HC 19 Humenné) i WSCHÓD (HK MŚK Indian Źiar nad Hronom) ale były wyznaczone na marzec (i to na jego drugą połowę) stąd oczywiście się nie odbyły.
Jak się tego spodziewaliśmy "gdańsko-warszawski" członek naszego Stowarzyszenia (od września 2019 mieszka w Warszawie ale nadal należy do gdańskiego koła, wziął udział w jego corocznym grudniowym zebraniu opłatkowym) dr hab. Jarosław Piotrowski (Błaszczycha) został powołany na stanowisko profesora UKSW (Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Jest obecnie kierownikiem Katedry Psychologii Społecznej na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej.
Gratulujemy!
24 stycznia zmarła Anna Gacek, Hanka Od Błaszczychy.
W roku 1952, po ukonczeniu sanockiego Liceum Pedagogicznego została nakazem pracy wysłana na Śląsk Opolski gdzie pozostała już do końca życia.
Ostatnio przebywała tam jednak tylko ciałem, duchem i myślami była w Strachocinie.
Nie tej dzisiejszej, zbytnio jej nie znała, ale w Strachocinie swojego dzieciństwa. Strachocinie której już nie ma, która umiera wraz z każdą osobą ją pamiętającą.
Zabierała nas tam gdyśmy do niej telefonowali.
Członek naszego gdańskiego koła Tadeusz Piotrowski, który jest także aktywnym członkiem Oddziału Północno-Zachodniego Związku Tatarów RP miał w bibliotece w Gdańsku-Żabiance odczyt-pogadankę na temat "Tatarzy - naród zupełnie inny niż myślisz" bogato ilustrowany klipami filmowymi i muzycznymi.
Ideę wystąpienia objaśnia ulotka: