Татар җырлары - Tatarskie piosenki

 

Gdy do witryny Piotrowskich ze Strachociny dodaliśmy strony "tatarskie" od razu pojawił się na nich tekst tatarskiej piosenki z polskm tłumaczeniem i słowniczkiem. Był to półoficjalny hymn narodowy Tatarów "И туган тел" ("Mowo ojczysta"). Obiecywaliśmy wtedy sobie, że podobnych tekstów będzie więcej. I powoli tak się dzieje.
Każda z tych dodawanych piosenek ma w naszej witrynie swoją osobną stronę. U dołu każdej z tych stron podaliśmy linki do pozostałych. Aż zorientowaliśmy się, że tych stron powoli zaczyna być zbyt dużo i wkrótce zrobi się tu bałagan więc zdecydowaliśmy się na dodanie jeszcze niniejszej, porządkującej to strony - "strony zborczej", z linkami do poszczególnych tekstów piosenek.
Oto ona.

Na początek powszechnie znana przez Tatarów (i śpiewana przy uroczystych okazjach) piosenka ze słowami wiersza tatarskiego poety Ğabdulla Tuqay'a (Габдулла Мөхәммәтгариф улы Тукай) traktowana przez Tatarów jak rodzaj hymnu narodowego:
            "И туган тел" ("Mowo ojczysta")

21 lutego 2013 Parlament Tatarstanu (Татарстан Җөмһүрияте Дәүләт Советы) przyjął tekst hymnu Republiki - do tamtego czasu istniała jedynie wersja instrumentalna (od roku 1992).
Tego utworu nie mogło zabraknąć w naszej witrynie:
            "Татарстан Җөмһүрияте Дәүләт һимны" (Hymn państwowy Republiki Tatarstan).

Kolejnym tekstem są słowa emocjonalnej, porywającej i trochę smutnej, pełnej troski o los narodu i języka tatarskiego piosenki (pieśni?) śpiewanej przez Gabdelfata Sawina (Габдельфат Сафин):
            "Бөек Татар" ("Wielki Naród Tatarski").

I jeszcze jedna patriotyczna piosenka (pieśń?) z przepięknym klipem video, w wykonaniu Gołzade Safiulliny (Гөлзадә Сафиуллина). Tym razem ze słowami współczesnego tatarskiego poety Grifa Chayrullina (Гриф Тимурзагитович Хайруллин):
            "Хәй, татарлар!" ("Hey Tatarzy!").

Jedną z dwu piosenek typowanych przez witrynę Intertat na "яңа татар тарихында татар халкының милли гимны" - "nowy w tatarskiej historii hymn narodowy Tatarów" jest:
            "Газиз халкым" ("Mój drogi narodzie").

Druga z piosenek typowanych na "яңа татар тарихында татар халкының милли гимны" to przebój wielkiego koncertu "Tat cult fest 2020", corocznego festiwalu młodej kultury tatarskiej:
            "Татар, алга!" ("Naprzód Tatarze!").

Na początku roku 2021 pojawiła się kolejna piosenka typowana na "яңа татар тарихында татар халкының милли гимны". Pojawiła i przebojem zawojowała tatarskich odbiorców, dystansując poprzednie kandydatki:
            "Татарлар" ("Tatarzy").

 

powrót do strony
Татар тел - język tatarski

Powrót do witryny
Stowarzyszenia Piotrowskich ze Strachociny
przejście do
Słownika tatarsko-polskiego
przejście do strony
Alfabet tatarski i fonetyka tatarska
przejście do
Słownika polsko-tatarskiego
przejście do strony
Zarys gramatyki tatarskiej
przejście do
Słownika afiksów słowotwórczych
przejście do strony
Rozmówki tatarskie
 

 
 
Ата-бабасы татар булган түгел, киләчәк буыны татар булган гына — татар кешесе!
  (Nie ten jest Tatarem kto ma tatarskich przodków lecz ten kto ma tatarskich potomków!)