ADAM DIDUR - ¶piewak operowy, pedagog

Urodził się 24 grudnia 1874 w Woli Sękowej w Ziemii Sanockiej.

Miał basowy głos o rozległej skali. Mógł ¶piewać również niektóre partie barytonowe.
Wspaniałe warunki głosowe wspierał doskonał± technik±, temperamentem i uzdolnieniami aktorskimi. Czyniło go to niezwykłym zjawiskiem w ¶wiecie opery, jednym z największych ¶piewaków wszechczasów.

W wieku 21 lat został solist± w La Scali.
W latach 1899 - 1904 ¶piewał w Operze Warszawskiej.
Potem występował w różnych teatrach operowych Europy i obydwu Ameryk.

Od 1914 roku (przez 18 lat!) był pierwszym basem Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Jednym z jej najsłynniejszych artystów, obok Caruso i Toscaniniego.
Gdy w marcu 1920, po pierwszym w Ameryce (niezbyt udanym - ?) przedstawieniu "Eugeniusza Oniegina" Czajkowskiego prasa "rozstawiała po k±tach" artystów to przy krytycznych uwagach o Didurze pisano symptomatyczne: "even Adamo Didur" (nawet Adamo Didur). (Występ Caruso jeden z recenzentów skwitował wtedy: "Jedno tylko nam się w tej operze spodobało, to że tenora zabijaj± w drugim akcie".)
Za najlepsze kreacje Didura uznaje się role Borysa Godunowa w operze Modesta Musogorskiego, Mefista w "Fau¶cie" Charles'a Gounoda i Don Basilia w "Cyruliku Sewilskim" Gioacchino Rossiniego.
Przeszły one do historii opery.

W 1932 powrócił do kraju. Wycofał się ze sceny i po¶więcił pracy pedagogicznej.
Po II Wojnie ¦wiatowej, w 1945 zorganizował Operę ¦l±sk± w Bytomiu.
Był jej pierwszym dyrektorem. Imauguracja, przedstawieniem "Halki" Moniuszki, odbyła się 14 kwietnia 1945.

Zmarł 7 stycznia 1946 w Katowicach.

W Sanoku co roku organizowany jest Festiwal Muzyczny im. Adama Didura. W ramach Festiwalu odbywa się Konkurs Kompozytorski im. Adama Didura oraz liczne warsztaty: literackie, fotograficzne, tańców, ¶piewu oraz spotkania autorskie i kino artystyczne.
W 2017 roku Festiwal odbył się już po raz 28, Konkurs Kompozytorski po raz 25.
Laureatami XXV Konkursu Kompozytorskiego 2017 r. zostali: Michał Schafer - I nagroda, Maciej Zimka - II nagroda, Piotr Pudełko - wyróżnienie.


opracowano na podstawie (głównie): Encyklopedii Muzyki - pod redakcj± Andrzeja Chodkowskiego. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995.

W Wikipedii istnieje obszerny artykuł: Adam Didur.