ZDZISŁAW BEKSIŃSKI - malarz

Urodził się 24 lutego 1929 w Sanoku w rodzinie współwłaścicieli obecnych zakładów "Autosan".
Zmarł (zamordowany we własnym mieszkaniu przez rabusia) 21 lutego 2005 w Warszawie.
Absolwent Gimnazjum Męskiego w Sanoku. Maturę zdawał w 1947 r., w klasie o profilu ... matematyczno-fizycznym (co nie powinno jednak dziwić zważywszy na tradycje rodzinne).
Następnie - konsekwentnie - ukończył studia politechniczne. W "Księdze Pamiątkowej Gimnazjum Męskiego w Sanoku. 1888 - 1958." z 1958 roku (sprawozdawczej) występuje jako inżynier.

Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy, także rzeŸbiarz, fotograf, rysownik i artysta posługujący się grafiką komputerową.
Maluje pełne ekspresji figuralne obrazy i rysunki utrzymane w atmosferze fantastyki, niesamowitości i grozy.

Największa na świecie, świetnie prezentowana kolekcja jego prac znajduje się w Podkarpackim Centrum Sztuki Współczesnej im. Zdzisława Beksińskiego w Sanoku – galerii sztuki współczesnej znajdującej się w dobudowanym skrzydle sanockiego zamku.
Artysta już za życia przekazywał Muzeum Historycznemu w Sanoku liczne swoje prace, resztę (znajdujących się w jego posiadaniu) przekazał Muzeum pośmiertnie w testamencie.
Ciekawostką jest to, że zbiór ten obejmuje wszystkie rzeźby stworzone przez Artystę.
Właśnie ta wspaniała kolekcja, wraz z równie unikatową kolekcją 600 ikon czynią Muzeum Historyczne w Sanoku jednym z najważniejszych w Polsce miejsc, których nie może ominąć nikt kto interesuje się sztuką (por.: Piotr Sarzyński i Anna Grużewska: Dama z Gutenbergiem. Co można znaleźć w polskich muzeach. w tygodniku "Poltyka" nr 15/1998).

Rodzina Beksińskich wywodzi się ze wsi Koprzywnica położonej niedaleko Sandomierza w dawnym zaborze rosyjskim.
Mateusz Beksiński wraz ze współziomkiem Walentym Lipińskim przywędrowali stamtąd na Galicję po upadku Powstania Listopadowego. Obydwaj byli ścigani przez policję carską.
W latach 1845 - 1846 kupili w Sanoku kilka morgów ziemii z dworkiem i uruchomili tam warsztat kotlarski. W 1848 r. pożenili się z córkami mandatariusza Michalskiego. Warsztat wkrótce rozrósł się i dał początek fabryce wagonów, a potem autobusów "Autosan".


opracowano na podstawie: Tomasz Opas: Sanok w okresie przedautonomicznym w: Sanok. Dzieje miasta. Kraków. 1995.

fotografia pochodzi z: z albumu Mariusza Wideryńskiego: Sanok "opracowanego przez Muzeum Historyczne w latach 1992 - 93 na zlecenie Rady Miasta Sanoka"

W Wikipedii istnieje obszerny artykuł: Zdzisław Beksiński.



Ostatnia aktualizacja: 4 maja 1998 r.